Gagliardi Mafra

ur. 1935
Mafra Gagliardi

Urodziła się w Motta di Livenza, mieście w północno-wschodniej części Wenecji Euganejskiej. Mieszkała tam do 18 roku życia, a następnie przeniosła się do Padwy, gdzie podjęła studia na uniwersytecie.

Pracowała jako nauczycielka, animatorka teatru, badaczka uniwersytecka. Jednak definicja, z którą się najbardziej identyfikuje, to „badaczka kultury dziecięcej”: jest zafascynowana światem dzieciństwa. Dzieci zadziwiają ją bogactwem wewnętrznym, które jest często niedoceniane lub wręcz ignorowane przez dorosłych. Być może właśnie z tego powodu Mafra Gagliardi pisze dla dzieci – by nawiązać z nimi relację i na nowo odkryć uniwersalne prawdy. Tworzy, aby podzielić się spojrzeniem na świat, otwartym na pierwotne emocje i intensywną percepcję. Ma też świadomość, że relacja autor – czytelnik jest obustronna: dzieci, które słuchają jej historii, rozwijają wyobraźnię i emocje.

Ten sam rodzaj swobodnej fantazji Mafra znalazła u Štěpána Zavřela. Jej siostra poznała go podczas wizyty w Uffizi i z tego przypadkowego spotkania narodziła się przyjaźń. Pewnego wieczoru Mafra i Štěpán siedzieli w starym browarze w historycznym centrum miasta i rozmawiali o swoich projektach. Oboje marzyli, by stworzyć książkę dla dzieci. Miał to być jednak projekt inny niż te dostępne na rynku, książka – jak mawiał Štěpán – „zrobiona ze sztuki”. Inspiracją do jej powstania miał być obraz wielkiego artysty. Tak narodziła się zainspirowana „Złotą rybką” Paula Klee „Czarodziejska ryba”, do której Mafra napisała tekst, a Štěpán wykonał rysunki. Ta ilustrowana książka została wydana w 1966 r. przez Annette Betz z Monachium i ponownie przedrukowana w 2010 r. przez Bohem Press we Włoszech.

W naszym wydawnictwie:

Zapisz się do naszego newslettera

Śledź nasze książkowe nowości, łap wyjątkowe promocje i bierz udział w naszych konkursach!